Is it really worth shopping in bulk even if you would not use all the items in a timely manner and need to drive 20 mins further?

Asked anonymously

16 Answers

Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
B
Answered by Britt
We have a large family so shopping in bulk just makes sense for us. | 09.15.15 @ 16:05
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
B
Answered by Beverly
It would depend on the items. It would if they have a no expiration date or an expiration date that is 1 or 2 years. You also have to make sure you have enough space for all the bulk items as well. | 09.15.15 @ 16:06
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
C
Answered by Crystal
Make sure to compare costs carefully and only buy items in bulk that you will use before they perish or expire. Calculate the cost of gas to drive the additional twenty minutes and add that to the food cost. Also, will buying in bulk save you an additional trip to the market or store.? Compare the costs of one longer trip vs. more additional, shorter trips. | 09.15.15 @ 16:07
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
S
Answered by Steffanie
We shop a lot in bulk. We store our baking goods in quart jars with tight lids to keep them fresh. Also, we buy 'horns' of cheese and shred our own and store it in the freezer. With a large family, it really does make a difference. | 09.15.15 @ 16:07
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
C
Answered by Christina
Buying in bulk makes sense for some things in our family - mostly non-perishables like TP, paper towels etc. Otherwise, now that the kids have moved out, it's just too much for two people. | 09.15.15 @ 16:09
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
E
Answered by Elaine
I guess you just need to weigh out all the options. Since it is just hubs and me, I have found that it is not very economical for us. | 09.15.15 @ 16:10
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
S
Answered by Sarah
if you're not going to use it, of course it's not a good idea. why waste the time and extra money for bulk if you're just trashing it? with the size of my family, that is a non-issue though. | 09.15.15 @ 16:10
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
A
Answered by Amanda
I think it is completely worth it only if u can stick to what you really need. It is so easy to walk into a costco and get twice as much stuff just because it's there and a good deal. | 09.15.15 @ 16:13
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
N
Answered by Nancy
I buy ground beef in bulk. I then divide into quart freezer bags. I then squish it flat into all corners while getting the air out. It gets stacked in the freezer, newest on the bottom. It is automatically rotated, fights freezer burn, defrosts quickly, and takes less room in the freezer. | 09.15.15 @ 16:15
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
I
Answered by Irene
It's worth it to me, though I don't buy anything perishable as far as items I am not going to use in a timely manner. We stock up at least once a month and drive a half hour to get there and back. | 09.15.15 @ 16:20
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
R
Answered by Ron
I will drive for durable goods or highly disposable goods in bulk. Jeans, toilet paper that sort of thing. Otherwise, perishables go bad before you use them. Canned goods. All day shopping, if possible. | 09.15.15 @ 16:42
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
M
Answered by Meredith L
I've been on a very tight budget of $600 a month grocery shopping to feed three adults. I can tell you from experience that bulk shopping has allowed me to do this! If that extra 20 minutes drive helps your cause, then absolutely do it - but only if you're going out once or twice a month. If you think you're saving by going out once a week or every other day, then no because your food savings is going right into wear & tear on your car and filling it with gas. | 09.15.15 @ 16:43
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
S
Answered by Sara
Depends on how big the family is and what they are buying. We stopped going to bulk buy because it took a lot to get there and we ended up spending a lot. Though it lasted a lot longer we were not financially stable enough to continue. | 09.15.15 @ 16:43
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
K
Answered by Kyle
It really depends on the items you're buying. We get a lot of meat in bulk because it can be frozen | 09.15.15 @ 16:48
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
S
Answered by Steven
Depends on what your needs are and how big the family is if bulk shopping is good. I know there are times when it was beneficial and other times where we wasted money. | 09.15.15 @ 16:49
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
K
Answered by Kamie
It all depends on what you are shopping in bulk for. Condiments are worth to shop in bulk. spices, seasonings, sugar etc.. Even pastas, rice, and beans. Though, like your vegetables, and fruits (some) you can buy in bulk then freeze. But, do the math first with the items and see if in the long run per month or month and a half if you really save more. Remember to calculate food waste, and money spent. | 09.15.15 @ 16:51
Comment
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
$commenter.renderDisplayableName() — {comment} | 12.05.16 @ 04:38
Log in or sign up with email
By submitting you agree to our Terms of Service
Free MoneyTips Membership!

Get FREE, full access to MoneyTips.com

Answered by

B
Britt